W „Makbecie” możemy ujrzeć kilka wątków zbrodni. Pierwszym z nich jest zabójstwo Duncana, które stało się pierwszym krokiem do zdobycia korony. Makbet zabija Duncana we własnym domu. Niedługo potem zostaje królem, jednak to co zrobił zaczyna go przerażać. Pierwsza zbrodnia staje się motywacją do popełnienia następnych. Makbet zabija więc Banka. Nasyła na niego ludzi, którzy zabijają go na gościńcu. Powodem tej zbrodni była obawa, że przepowiednie czarownic, które zapowiadały, że Banko będzie ojcem, królów stanie się prawdą. On również słyszał przepowiednie i mógłby być podejrzliwy w stosunku do Makbeta. Kolejną zbrodnią Makbeta jest zabójstwo rodziny Makdufa. Jest to akt tyrańskiej władzy. Podczas nieobecności Makdufa, w zamku zabito Lady Makduf i jej synka. Makbet był za to odpowiedzialny, gdyż chciał wyeliminować kolejną zagrażającą mu osobę. Poniósł jednak tego konsekwencje i zginął z ręki Makdufa, który przyniósł głowę Makbeta, zatkniętą na włóczni Malcolmowi – prawowitemu władcy Szkocji.

W „Makbecie” motywem winy i odpowiedzialności jest tragiczne i niepewne życie zbrodniarza. Zbrodnie popełnione przez Makbeta i Lady Makbet powodują u nich wyrzuty sumienia, ciągle rozważają oni popełnione czyny. Z czasem Makbet widzi ducha zamordowanego Banka. Wyrzuty sumienia doprowadzają Lady Makbet do obłędu. Przytłoczona poczuciem winy i odpowiedzialnością za popełnioną zbrodnie, nigdy nie zazna spokoju. Jedynym dla niej wyjściem jest samobójstwo.

Miejscem zbrodni jest dom. Przybywa do niego król Duncan, nie przeczuwający niczego złego. Makbet owładnięty pragnieniem władzy, zabiła własnego gościa. Od tego momentu dom zostaje naznaczony zbrodnią, która powoduje rozluźnienie więzi między małżonkami, staje się miejscem obłędu i śmierci Lady Makbet, a potem Makbeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *